Jak funkcjonować, jeśli nasz piesek ma babeszjozę?

Babeszjoza u psiaka – symptomy oraz przyczyny dolegliwości, w jaki sposób działać?

Babeszjoza stanowi głównie występującą u psów chorobą odkleszczową. Skoro zatem zdarza nam się prowadzić swego pupila na spacer do parku bądź lasu, powinniśmy rozumieć kiedy zbadać jej zwiastuny. Wcześnie wykryta babeszjoza staje się realna do pełnego wyleczenia. Niestety nie leczona potrafi doprowadzić natomiast do śmierci stworzenia.

Podstawy i wskaźniki przypadłości

Babeszjoza szkodzi psom w dowolnym wieku, lecz ogromnie podatne są psiaki młode, które są poniżej 8-go miesiąca istnienia. Podwyższone ryzyko zainfekowania się obowiązuje też psiaków ras: greyhound i pitbull. Choroba owa zwana jest również piroplazmozą i dodatkowo szkodzi naszym czworonogim towarzyszom nie tylko podczas lata. Jeżeli temperatura na polu przewyższa 5 stopni Celsjusza, psiak może zainfekować się babeszjozą. Zwłaszcza jednakże do zarażeń dochodzi wiosną plus wczesną jesienią. Gdy kleszcz będący nosicielem infekcji ukąsi pieska i dodatkowo przeżyje w nim dłużej niż dobę, choroba jest wysłana do psiego krwioobiegu, gdzie rozpoczyna się rozpowszechniać. W trakcie trwania owego procesu przeważnie dochodzi do wielkich stanów zapalnych istotnych organów. Pochodzi to z walki systemu odpornościowego z rzęsistkiem sprawiającym babeszjozę, tudzież z straty czerwonych krwinek. Pierwsze symptomy przypadłości pojawić się mogą wówczas po około 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, pozbawienie apetytu, modyfikacja zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Innymi śladami niestety nie leczonej choroby mogą być takie problemy jak: zwiększenie śledziony, temperatura, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Gdy dodatkowo dotrze do utrudnień, możemy mieć do czynienia z: zaburzeniami oddychania, odchyleniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, niewydolnością nerek, obrzękiem kończyn, i bezdyskusyjnie, niestety ze śmiercią stworzenia.
ogromny wybór legowisk zobacz na https://www.krakvet.pl/wygodne-legowiska-dla-psa-c-134.html

Kwalifikacja

Najskuteczniej znaleźć babeszjozę poprzez przeprowadzenie badania krwi. Jeżeli w rozmazie krwii znajdują się pasożyty odpowiadające za dysfunkcję, możemy posiadać gwarancję co do rozpoznania. W niektórych przypadkach pasożyty mogą nie być od razu czytelne oraz przydatne staje się pobranie większej ilości próbek krwi plus wykonanie dodatkowych badań.

Babeszjoza u psiaka: w jaki sposób leczyć?

Niestety leczenie babeszjozy nie jest takie proste. Nie funkcjonuje bowiem jeden specyfik, jaki z prostotą zdeklasował ową wadę. Leczenie babeszjozy składa się z dostarczania antybiotyków, leków przeciw pierwotniakom, oraz sterydów. Zdarza się dodatkowo, że w efekcie utraty czerwonych krwinek potrzebna staje się transfuzja krwi. Leczenie trwa od paru dni do nawet paru tygodni. Najwłaściwsze wskazywania są wówczas, kiedy choroba zostanie zlokalizowana jeszcze dopóty dojdzie do wielkiego niedoboru czerwonych krwinek.